نقش مهم و تعيين کننده‎ی رأی مردم در سرنوشت کشور

ندای وحی

قرآنی ،اعتقادی،مذهبی ، تربیتی

نقش مهم و تعيين کننده‎ی رأی مردم در سرنوشت کشور

اکبر احمدی
ندای وحی قرآنی ،اعتقادی،مذهبی ، تربیتی

نقش مهم و تعيين کننده‎ی رأی مردم در سرنوشت کشور

نقش مهم و تعيين کننده‎ی رأی مردم در سرنوشت کشور

 
با شرکت در انتخابات باعث پیروزی در این مبارزه و یأس و ناامیدی دشمنان خواهیم شد و با انتخاب شخصی اصلح که آن خصوصیات را داشته باشد، باعث رشد، بالندگی و سربلندی کشور شده و به سوی آینده‎ای روشن و درخشان خواهیم رفت.
نقش مردم در تعیین سرنوشت خود

یکی از سنت های الهی این است که انسان را مختار آفرید که راه خود را خود او انتخاب کند؛ یعنی خداوند متعال، اراده کرده که نیرو و توان انجام همه کارها را به انسان بدهد و انسان مختار است که خود مسیر زندگی خود را انتخاب کند. از طرفی راه و چاه را نیز نشان داده است، قرآن در این باره می فرماید: «إِنَّا هَدَيْناهُ السَّبِيلَ إِمَّا شاكِراً وَ إِمَّا كَفُوراً (انسان-3) ما راه را به او نشان داديم، خواه شاكر باشد (و پذيرا گردد) يا كفران كند». لذا این خود اوست که یا مسیر بندگی خداوند متعال و سعادت را انتخاب می کند و یا راه و شیطان و شقاوت را.

این سنت الهی، در مورد جامعه نیز جاری است، یعنی این خود مردم هستند که تعیین می کنند، جامعه آنان در چه مسیری قرار گیرد، مسیر توحید و بندگی خداوند متعال، یا نه مسیر طاغوت و بندگی شیاطین. لذا یا در جامعه دستورات الهی و خداوند متعال حکومت می کند، یا طاغوت و دستورات شیطانی، و این امر هم به اراده و خواست خود مردم بستگی دارد؛ قرآن نیز در این باره می فرماید: «إِنَّ اللَّهَ لا يُغَيِّرُ ما بِقَوْمٍ حَتَّى يُغَيِّرُوا ما بِأَنْفُسِهِمْ(رعد-11) خداوند سرنوشت هيچ قوم (و ملتى) را تغيير نمی دهد مگر آن كه آنها خود را تغيير دهند».

جمله «إِنَّ اللَّهَ لا يُغَيِّرُ ما بِقَوْمٍ حَتَّى يُغَيِّرُوا ما بِأَنْفُسِهِم» يك قانون كلى و عمومى را بيان می کند، قانونى سرنوشت ‏ساز و حركت آفرين و هشدار دهنده، اين قانون كه يكى از پايه هاى اساسى جهان بينى و جامعه ‏شناسى در اسلام است، بیان می کند، مقدرات شما قبل از هر چيز و هر كس در دست خود شما است، و هرگونه تغيير و دگرگونى در خوشبختى و بدبختى ملت، در درجه اول به خود آن ملت، بر می گردد. شانس و طالع و اقبال و تصادف و تاثير اوضاع فلكى و مانند آن، هيچ كدام در تغییر سرنوشت ملت ها تاثیری ندارد؛ آن چه اساس و پايه است، اين است كه ملتى خود بخواهد سربلند و سرفراز و پيروز و باشد، و يا به عكس خودش تن به ذلت و زبونى و شكست دهد.

به تعبير ديگر: اين اصل قرآنى يكى از مهمترين برنامه هاى اجتماعى اسلام را بيان می کند که هر گونه تغيير بیرونى متكى به تغيير درونى ملت هاست، و هر گونه پيروزى و شكستی، از همين مساله سرچشمه می گیرد. بنابراين؛ کسانی كه هميشه براى تبرئه خود به دنبال «عوامل برونى» می گردند، و قدرت هاى سلطه گر و استعمار كننده را همواره عامل بدبختى خود می شمارند، در اشتباه هستند؛ چرا كه اگر اين قدرت هاى جهنمى پايگاهى در درون يك جامعه نداشته باشند، هرگز كارى از آنان ساخته نيست. و اين درسى است براى امروز و فردا، و فرداهاى ديگر، براى همه مسلمان ها، و همه نسل هاى آينده و قطعا تنها رهبرانى پيروز و موفق هستند كه ملت خود را بر اساس اين اصل رهبرى کنند.(1)

بله نشانه بارز این آیه از قرآن، مردم دلیر و انقلابی ایران بودند که با غیرتی وصف نشدنی، و با پیروی از مردی آسمانی توانستند، حکومتی را سرنگون کنند که 2500 سال سابقه داشت و توسط ابر قدرت های دنیا اداره و پشتیبانی می شد. امروز نیز به حکم این آیه قرآن ما خود، باید سرنوشت کشور خود را در دست گیریم، و با تلاش و کوشش آینده نظام و کشور خود را بسازیم؛ اگر بخواهیم در دنیا سر بلند باشم، و تن به ذلت ندهیم باید در مقابل فشارها و تحدید های دشمنان، عقب نشینی نکرده و راه شهیدان را ادامه دهیم و با قدرت تمام از تمامیت کشور خود، دفاع کنیم و از هیج قدرتی هراس نداشته باشم و با توکل بر خداوند متعال و گوش دادن به فرمایشات رهبری معظم (حفظه الله) که انصافا نمونه بارز این مقاومت و ایستادگی است، این راه را ادامه دهیم.

صحنه انتخابات در کشور که در آینده ای نزدیک نیز شاهد آن خواهیم بود (انشاءالله) -که بدون شک مهمترین صحنه و عرصه سیاسی کشور است- نقش حیاتی و سرنوشت سازی در آینده کشور دارد، زیرا دشمنان اسلام و ایران را ناامید یا -خدای ناکرده- امیدوار خواهد کرد. اگر مردم در این انتخابات مانند سال های گذشته، حضوری حداکثری و فعال داشته باشند، علاوه بر این که سرنوشت کشور را خود، تعیین کرده و نقش مستقیم در آن دارند، باعث ناامیدی و یأس دشمنان این مزر و بوم شده و درسی بزرگ برای آنان خواهد بود که مردم ایران هم چنان مدافع این نظام و رهبری معظم (حفظه الله) هستند. 
   
رفتن به پای صندوق های رای علاوه بر این ناامیدی و یأس دشمنان، از جنبه داخلی هم بسیار مهم و سرنوشت ساز است، مردم با انتخاب شخصی صالح، معتقد به اسلام و ایران، مدافع تمامیت عرضی ایران، مومن و متقی، گوش به فرمان رهبری معظم (حفظه الله) می توانند به رشد و تعالی و بالندگی کشور در عرصه های داخلی و خارجی، نقش مهمی داشته باشند. و اگر -خدای ناکرده- شخصی را انتخاب کنند که این خصوصیات را نداشته باشد، قطعا کشور را دچار چالش های عظیمی خواهد کرد، که دود آن تنها به چشم خود مردم خواهد رفت.

لذا در زمان کنونی که زمان بسیار حساسی است، و دشمنان اسلام و ایران تمام همت خود را به کار گرفته و تمام نیروهای خود را برای ریشه کم کردن این نظام مقدس و اسلام، بسیج کرده اند؛ شرکت در انتخابات بسیار اهمیت دارد. پس با شرکت در انتخابات اولا: باعث پیروزی در این مبازه و یأس و ناامیدی دشمنان خواهیم شد. ثانیا: با انتخاب شخصی اصلح که آن خصوصیات، را داشته باشد، باعث رشد و بالندگی و سربلندی کشور شده و به سوی آینده ای روشن و درخشان خواهیم رفت.

(1). آیت الله مکارم شیرازی، تفسير نمونه، ج‏10، ص: 145.


نظرات شما عزیزان:

نام :
آدرس ایمیل:
وب سایت/بلاگ :
متن پیام:
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

 

 

 

عکس شما

آپلود عکس دلخواه:


موضوعات مرتبط: انتخابات
برچسب‌ها: شاخصه های انتخاب درست، عدالت خواهی معیار انتخاب درست ،انتخاب درست ،انتخابات #انتخابات1400 ،آثار شرکت در انتخابات ،انتخابات اصلح

تاريخ : یک شنبه 7 / 3 / 1400 | 9:44 | نویسنده : اکبر احمدی |
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.