بررسي دلايل و اهداف مدعيان دروغين مهدويت

ندای وحی

قرآنی ،اعتقادی،مذهبی ، تربیتی

بررسي دلايل و اهداف مدعيان دروغين مهدويت

اکبر احمدی
ندای وحی قرآنی ،اعتقادی،مذهبی ، تربیتی

بررسي دلايل و اهداف مدعيان دروغين مهدويت

مدعیان دروغین مهدویت

بررسي دلايل و اهداف مدعيان دروغين مهدويت

از آنجا كه مساله ي مهدي موعود و قيام و انقلاب جهاني او، و اين كه او پس ازظهور، سراسر جهان را كه پر از ظلم و جور شده، پر از عدل و داد مي كند، به طور مكرر از زبان پيامبر اسلام (ص) و حضرت علي (ع) و همه ي امامان (ع) ذكر شده و از امور قطعي انكارناپذير است.

از همان قرن اول، سوء استفاده از اين نام و ادعاي دروغين مهدويت آغاز شد يعني عده اي خودراهمان مهدي موعود دانسته، و يا جمعيتي به مهدي موعود بودن شخصي اعتقاد پيدا كرده اند، با اين كه آن شخص چنين ادعايي را نداشت، بلكه آن را انكار مي كرد.اين موضوع از دوبعد قابل بررسي ست .

الف ) انگيزه هاي مدعيان

تاريخ اسلام نشانگرآن است كه افراد بسياري به خاطر دستيابي به قدرت و يا به خاطر هدف شخص خاصي از عنوان مقدس «مهدي موعود» سوء استفاده كرده اند.


اين سوء استفاده از همان قرن اول هجرت آغاز شد و در دوره ي خلافت عباسيان ( از سال 132 هجري قمري به بعد) به اوج خود رسيد.


البته اين موضوع نه تنها به اصل مطلب و قيام با شكوه حضرت مهدي (عج) آسيبي نمي رساند، بلكه بيانگر اصالت و واقعيت آن است، چرا كه اوصاف، ويژگيها و نشانه هاي ظهور آن حضرت، و دست آوردهاي ممتاز انقلاب جهاني او در همه ي ابعاد كمالات انساني آن چنان از نظرآيات قرآن و روايات معصومين روشن است، كه همه ي اين افرادي كه ادعاي مهدويت يا بابيت كرده اند، به يك صد هزارم اين امتيازات و نشانه ها دست نيافته اند، بلكه به عكس به فساد و انحرافات دامن زده و بر نابساماني ها افزوده اند.

يكي از انگيزه هاي پديد آمدن اين دين سازان اين بود كه آنها تصور مي كردند بايد به دنبال هر دوره ي ظلم وطغيان بي حد و مرز، رادمرد نجات بخشي بيايد و مردم را از يوغ ستم ها نجات بخشد، مثلا مردم مسلمان از ظلم بني اميه، سپس بني عباس و...به ستوه آمده بودند، و از «مهدي موعود» كه درروايات به عنوان «مصلح كل و منجي جهان بشريت» ياد شده، تصويري عالي در ذهن داشتند، از اين رو زمينه براي پذيرش مهدي موعود، فراهم بود، بر همين اساس رندان سود جو از اين زمينه ي موجود، سوء استفاده كرده و به اغفال مردم پرداختند، و يا احيانا از روي نا آگاهي به قصد قربت دست به اين كار مي زدند به اين اميد كه خود را از سايه ي شوم و هولناك ظلم و ستم طاغوت ها، نجات دهند، ولي در تشخيص «مهدي موعود حقيقي»، خطا مي كردند.

به هر روي بر اثر انگيزه هاي گوناگون، از اعتقاد و احساسات پاك مردم سوء استفاده كرده، و گروه هايي به دنبال مهدي هاي ساختگي پديدار شدند.

ب) نوع ادعا مدعيان

مدعيان دروغين در طول تاريخ چند دسته مي باشند كه در اينجا فقط برخي از اين ادعاها را مي آوريم :


1. مدعيان دروغين كه ادعاي كرامات داشتند.

2. مدعيان دروغين كه ادعاي وكالت و نيابت خاصه امام زمان عج را داشتند.

3. مدعيان دروغين كه ادعاي ديدار و ارتباط با امام زمان عج را داشتند.

4. مدعيان دروغين كه ادعا مي كردند خود امام زمان عج هستند. مانند علي محمد باب شيرازي

5. مدعيان دروغين كه ادعاي نبوت و پيامبري داشتند.


نظرات شما عزیزان:

نام :
آدرس ایمیل:
وب سایت/بلاگ :
متن پیام:
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

 

 

 

عکس شما

آپلود عکس دلخواه:


موضوعات مرتبط: مدعیان دروغین
برچسب‌ها: مدعیان دروغین

تاريخ : دو شنبه 29 / 4 / 1399 | 4:0 | نویسنده : اکبر احمدی |
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.