اينترنت و خانواده‌ها

ندای وحی

قرآنی ،اعتقادی،مذهبی ، تربیتی

اينترنت و خانواده‌ها

اکبر احمدی
ندای وحی قرآنی ،اعتقادی،مذهبی ، تربیتی

اينترنت و خانواده‌ها

چگونه فضای مجازی بر خانواده تاثیر می گذارد؟

اينترنت و خانواده‌ها 

تأثيرات و پيامدهاي مثبت و منفي اينترنت بعنوان يك پديده نوين در اجتماعات انساني در حال گسترش است. هر روز از سوي صاحبنظران و رسانه ها نقش مثبت اينترنت درتوسعه اقتصادي و نقش منفي آن در توسعه فرهنگي برجسته سازي مي شود و در جهت بهبود آثار مثبت و كاهش پيامدهاي منفي اينترنت نظرات و پيشنهادات فراواني ارائه مي گردد.

در سطح كلان اينترنت در بعد اقتصادي به تجارت الكترونيك ، در بعد سياسي به كاهش اقتدار دولت ها، در بعد اجتماعي به كاهش هزينه هاي حمل و نقل و در بُعد فرهنگي تسلط زبان انگليسي را در پي داشته است. همچنين نقش اينترنت بر امنيت ملي جوامع در سطح كلان بر روند ارتباطي سازمان ها با مشتريان و بر روابط خانوادگي بطور مؤثر در حال توسعه است.
اينترنت در خانواده هاي مختلف كاركردهاي مختلفي از جمله احياءكنندگي، بهبودبخشي، تخريبي و نابودكنندگي داشته است.
الف: اينترنت و گفتگوهاي خانوادگي
بدون شك از اوايل قرن بيستم با توسعه رسانه هاي جمعي ميزان ارتباطات ميان فردي كاهش يافته است در سازمانها، در اجتماعات فاميلي و در خانواده ها ، افراد كمتر گفتگو مي كنند و يا اينكه تمايل به گفتگو در بين انسانها كم شده است. اينترنت نقش گفتگو را كمرنگ تر كرده است و زنگ خطرات جدي را براي ارتباطات انساني به صدا درآورده است.
امروزه هركدام از اعضاي خانواده وقتي از محل كار به كانون گرم خانواده برمي گردند به اتاق خود رفته و سرگرم فعاليت با كامپيوتر خود و اينترنت مي شوند. حتي چاي، شام و صبحانه خود را روي ميز كامپيوتر ميل مي كنند.
كاهش يا به مفهومي ديگر فقدان گفتگوهاي خانوادگي بطور حتم پس از مدتي ميزان شناخت افراد خانواده را از يكديگر كاهش مي دهد و به كاهش ميزان اعتماد اعضاء خانواده به يكديگر مي انجامد و نتايجي منفي را در پي خواهد داشت. از طرفي اين فعاليت اعضاي خانواده پس از مدتي به گوشه گيري (نوجوانان بالاخص) مي انجامد و رغبت به زندگي اجتماعي و تعامل خانوادگي را كاهش مي دهد.
ب : اينترنت و اخلاقيات
يكي از تهاجمات مخالفان اينترنت توسعه پورنوگراف يا تصاوير مستهجن يا خلاف عفت عمومي يا حداقل امكان دسترسي آسان و فوري نوجوانان به اين تصاوير است. ازطرفي اينترنت اين فرصت را مهيّا كرده است كه افراد به راحتي «حق مؤلفان» را زير پاي بگذارند و آشكارا از سايت ها و وبلاگ هاي ديگران دزدي كنند كه توسعه آن مي تواند روحيه تجاوز به حقوق ديگران را افزايش دهد.
ج : اعتياد اينترنتي
يكي از خاصيت هاي خاص اينترنت جاذبه و گرايش مستمر به سير و گردش در آن توسط استفاده كنندگان از آن است كه پس از مدتي افراد را به شدت به خود وابسته مي كند تا حدي كه براي برخي افراد اعتياد اينترنتي مي آورد و زندگي بدون آن براي آنان غيرممكن مي شود. لذا افراد بايستي حد و مرز استفاده از اينترنت را مشخص كنند. والدين در اين زمينه مسئوليتي جدي براي تعيين زمان و مدت استفاده فرزندان را بعهده دارند.
د: احتياط اينترنتي
خانواده ها همچنين در استفاده فرزندان از اينترنت بايستي آنان را آگاه كنند كه اسرار ، محتوا و تصاوير شخصي خانواده ، مختص خانواده است و مصرف عمومي ندارد. فرزندان بايستي آگاه شوند كه تمامي محتوا و مطالب اينترنت قابل اعتماد نيست و مورداستفاده عمومي ندارد.
فرزندان بايستي بياموزند كه حريم شخصي و حريم خانوادگي حرمت دارد و خودگشودگي غيرمحتاطانه مي تواند لطماتي جدّي به زندگي خانوادگي بزند.
همچنين ورود به سايت هاي ناشناخته امكان ويروسي شدن نرم افزارهاي كامپيوتر و يا حتي صدمه خوردن سخت افزارها و زيان اقتصادي را نيز در پي دارد.
با برشمردن برخي از مسايل مرتبط با خانواده ها و اينترنت ، گام اول، آگاهي والدين از چگونگي مصرف اطلاعات اينترنت است و اين آگاهي روند بهره مندي از اينترنت را بهبود خواهد بخشيد.


نظرات شما عزیزان:

نام :
آدرس ایمیل:
وب سایت/بلاگ :
متن پیام:
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

 

 

 

عکس شما

آپلود عکس دلخواه:


موضوعات مرتبط: خانواده
برچسب‌ها: خانواده،اينترنت ، خانواده‌ها

تاريخ : جمعه 23 / 7 / 1399 | 18:48 | نویسنده : اکبر احمدی |
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.