جزئیات ماجرای تیراندازی هوایی و تجمع دراویش در مرز مریوان

ندای وحی

قرآنی ،اعتقادی،مذهبی ، تربیتی

جزئیات ماجرای تیراندازی هوایی و تجمع دراویش در مرز مریوان

اکبر احمدی
ندای وحی قرآنی ،اعتقادی،مذهبی ، تربیتی

جزئیات ماجرای تیراندازی هوایی و تجمع دراویش در مرز مریوان

به گزارش همشهری آنلاین، درگذشت شیخ محمد کسنزانی، پیر طریقت قادریه و تلاش مریدان وی برای حضور در مراسم تشییع که قرار است فردا در اقلیم کردستان عراق برگزار شود به دلیل محدودیت های کرونایی برای رفت و آمد در مرز و تلاش مریدان برای عبور مشکلاتی را به وجود آورد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کردستان در باره به ایرنا گفت: با توجه به شیوع کرونا، بسته بودن مرز مسافری باشماق و رعایت پروتکل های بهداشتی، امکان حضور دراویش و مریدان شیخ محمد کسنزانی پیر طریقت قادریه برای شرکت در مراسم تشییع وی در اقلیم کردستان عراق فراهم نیست.

حسین خوش‌اقبال اظهار داشت: بدلیل شیوع کرونا و برای حفظ سلامتی مردم، امکان حضور مریدان طریقه قادریه در عراق فراهم نیست و نیروهای مرزبانی اقلیم کردستان هم اجازه ورود ایشان به خاک عراق را نمی‌دهند.

وی با بیان اینکه ساعت ۱۶ عصر پنجشنبه تعدادی از پیروان طریقه دراویش کسنزانی قادریه وارد مرز باشماق شدند، افزود: پیروان دراویش کسنزانی قادریه درصدد بودند از طریق این مرز به کشور عراق عزیمت کنند که مرزبانان عراقی بدلیل رعایت شرایط بهداشتی و جلوگیری از شیوع بیماری کرونا مانع عبور این افراد شدند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار کردستان اضافه کرد: افراد حاضر پس از ممانعت طرف عراقی در صدد بودند که به صورت فشار جمعیت از مرز باشماق عبور کنند که مرزبانان عراقی متوسل به زور و تیراندازی هوایی شدند اما در این حادثه کسی آسیب ندید و کشته نشد.

به گفته وی، طرف عراقی علت اصلی این ممانعت را جلوگیری از ازدحام جمعیت به منظور پیشگیری از گسترش شیوع کرونا اعلام کرده است.

خوش‌اقبال یادآور شد: تعدادی از این افراد موفق به ورود به خاک اقلیم شدند و تعداد دیگری نیز قصد ورود داشتند که مأموران مرزی اقلیم کردستان عراق بدلیل شرایط خاص بیماری کرونا ممانعت کردند و این موضوع باعث درگیری بین طرفین و تیراندازی هوایی مرزبانان عراقی شد.  

وی با بیان اینکه علت اصلی مخالفت عراق با ورود این افراد محدودیت های مربوط به کرونا است، گفت: این فرد مورد احترام همگان در اقلیم کردستان و کردستان و برخی دیگر از استان های کشورمان است و احتمال اینکه در شرایط مناسب برای او مراسم گرفته شود، وجود دارد.

معاون سیاسی، امتیتی و اجتماعی استاندار کردستان با بیان اینکه با وجود شایعات فضای مجازی و رسانه های معاند کسی در درگیری مرزی کشته نشده ولی برای متفرق کردن تجمع کنندگان مرزبانان عراقی تیراندازی هوایی کردند، افزود: بخاطر ازدحام جمعیت ۲ نفر از این افراد به صورت سطحی مصدوم شدند که یکی در بیمارستانی در مریوان و یکی در پنجوین عراق تحت درمان هستند و حال عمومی آنها نیز خوب است.

خوش اقبال تاکید کرد: خانواده این فرد نیز از طرفداران شیخ محمد کسنزانی خواسته‌اند بدلیل شرایط موجود و شیوع بیماری کرونا از حضور در مراسم تشیع و مجلس ختم بزرگ این طریقت پرهیز کنند تا مشکلی برای آنها ایجاد نشود.

خوش اقبال تاکید کرد: احتمال عودت افرادی که عصر امروز وارد خاک اقلیم شده اند نیز از سوی طرف عراقی بدلیل محدودیت‌های کرونایی زیاد است.

خوش اقبال گفت: با توجه به درگذشت شیخ محمد کسنزانی قطب طریقه قادریه اینجانب ضمن تسلیت به همه مریدان و دوستداران این پیر طریقت و با عنایت به برگزاری مراسم خاکسپاری در روز جمعه و علاقه مشتاقان وی به شرکت در مراسم به علت شراط خاص شیوع ویروس کرونا و عدم موافقت عراق برای حضور هموطنان عزیز و علیرغم موافقت ما با حضور مریدان وی در مراسم با رعایت پروتکل های بهداشتی از مریدان ایشان تقاضا داریم با توجه به احتمال عودت افرادی که از مرز خارج شده اند از حضور در مرز خودداری کنند در فرصت مناسب مراسمی در خور این عزیز برگزار شود.

  •  ۱۵۰ نفر از دراویش در مرز باشماق منتظر هستند

باشگاه خبرنگاران هم نوشت:  حسین خوش اقبال معاون سیاسی امنیتی استاندار کردستان گفت: تعدادی از طرفداران مرحوم شیخ محمد کسنزانی که قرار است فردا پیکرش در سلیمانیه به خاک سپرده شود، قصد عزیمت به کشور عراق را داشتند که با برخورد خوب ماموران انتظامی، مرزبانی و گمرک تعدادی از این عزیزان موفق شدند وارد کشور عراق شوند.

او افزود: با توجه به برخی محدودیت‌های کرونایی در مرز و مخالفت‌های کشور عراق، متاسفانه در حال حاضر بیش از ۱۵۰ نفر از دراویش در مرز باشماق منتظر هستند.

معاون سیاسی استاندار کردستان بیان کرد: علیرغم همراهی و همکاری خوب ایران، کشور عراق به خاطر شیوع کرونا ویروس و رعایت مسائل بهداشتی از ورود دراویش به کشورش ممانعت می‌کند.

خوش اقبال یادآور شد: در حال رایزنی با کشور عراق هستیم که در مورد ورود این تعداد از طرفداران آن مرحوم به یک نتیجه برسیم.

او خاطرنشان کرد: با توجه به جایگاه والای شیخ محمد کسنزانی و فرقه قادریه و اهمیتی که نظام جمهوری اسلامی برای این عزیزان قائل است در طول این مدت برنامه‌های متعددی برای برگزاری مراسم پیش بینی شد که با توجه به تاکید خانواده آن مرحوم، به عقب افتاد، اما تعدادی از طرفداران بدون هماهنگی قصد ورود به عراق را داشتند و به علت ازدحام مشکلاتی ایجاد شد.

به گفته خوش اقبال، بر اثر ازدحام دراویش در مرز باشماق، دو نفر هم مصدوم شدند که یک نفر در حال حاضر در بیمارستان مریوان بستری و حال عمومی اش خوب است و یکی دیگر از مجروحان هم در بیمارستان پنجوین عراق بستری شده است.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: در حال حاضر هیچگونه مشکل امنیتی در مرز نداریم و ماموران مرزبانی، انتظامی و نمایندگان فرماندار در منطقه حضور دارند و در حال رایزنی هستند که انشاالله مشکل تردد این عزیزان حل شود.

  • شیخ «محمد کسنزانی» کیست؟

 شیخ «محمد کسنزانی»  شخصیت نامی و شیخ طریق قادری، رییس طریقت قادریه صبح روز شنبە ۱۴ تیرماه جاری دار فانی را وداع گفت. شیخ محمد بر اثر بیماری در آمریکا و در سن ٨٢ سالگی جان خود را از دست داد. شیخ محمد کسنزانی حسینی، فرزند سید عبدالکریم، فرزند سید عبدالقادر، فرزند سید عبدالکریم، مشهور به لقب «شاه کسنزان» است. او در سال ۱۳۱۷ شمسی  در روستای ''کربجنە'' از نواحی شهر ''سنگاو'' در کردستان عراق  بە دنیا آمد. شیخ محمد علاوه بر علوم تصوف و آداب طریقت، علوم فقه و قرآن کریم و عقاید و ادیان تطبیقی را نیز خواند. او بسیار به تنهایی و مطالعه و جمع کردن و تحقیق در کتاب‌های علمی عمومی و به‌ویژه عرفانی علاقه داشت و به این ترتیب بود که کتابخانه بزرگ و با ارزشی از کتاب‌ها و دست‌نوشته‌ها جمع‌آوری کرده است. او بعد از وفات پدرش شیخ عبدالکریم کسنزانی، به ریاست طریقت قادریه کسنزانیه رسید.

  • پیام استاندار کردستان

چند روز پیش استاندار کردستان هم در پیامی درگذشت پیر طریقت قادریه را به مردم کردستان و مریدان وی تسلیت گفت. در متن پیام بهمن مرادنیا آمده است: با خبر شدیم کە شخصیت نامی و رهبر طریقه قادریه شیخ محمد کسنزانی بر اثر بیماری دار فانی را وداع گفته و روح پاکش در جوار بارگاە الهی آرام گرفته است. فقدان این شخصیت بزرگوار، عالم وعارف بی گمان ضایعە ای بزرگ برای مردم متدین و خصوصا مریدان و دوستداران ایشان در جای جای جهان بە شمار می رود.

اینجانب درگذشت شیخ محمد کسنزانی رهبر و قطب طریقت قادریە را بە عموم مردم استان کردستان و همە کسانی کە دل در گرو کردار و منش این شخصیت بزرگ دارند تسلیت عرض کرده و از خداوند بخشایندە مهربان برای ایشان آرامش ابدی مسالت می نمایم.

کد خبر 529466

 


نظرات شما عزیزان:

نام :
آدرس ایمیل:
وب سایت/بلاگ :
متن پیام:
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

 

 

 

عکس شما

آپلود عکس دلخواه:


موضوعات مرتبط:
برچسب‌ها: دراویش ،ایران و عراق

تاريخ : یک شنبه 20 / 4 / 1399 | 8:58 | نویسنده : اکبر احمدی |
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.