نماز روح بندگی

ندای وحی

قرآنی ،اعتقادی،مذهبی ، تربیتی

نماز روح بندگی

اکبر احمدی
ندای وحی قرآنی ،اعتقادی،مذهبی ، تربیتی

نماز روح بندگی

از آنجا که این عمل دارای آثار و برکات بسیاری می باشد ، برای درک آن آثار باید در بجا آوردن این فریضه الهی چند نکته را در نظر گرفت:
1-  توبه و استغفار کردن قبل از نماز.
2-به دلیل آنکه نماز یک عمل عبادی است، باید تمام شرایطی که در صحت نماز دخیل می باشد را رعایت کرد. (به کتاب های توضیح المسائل مراجع رجوع شود).
3- بهتر است انسان برای نماز تمیز ترین لباس های خود را بپوشد و به خود عطر بزند چرا که امام صادق عليه السلام می فرمایند: دو ركعت نمازى كه شخص عطر زده بخواند، برتر از هفتاد ركعت نمازى است كه شخص عطر نزده بخواند[4].
4- سزاوار است انسان نماز را در اول وقت بخواند و به آن اهمیت بسیار دهد. خداوند با کسانی که در بجا آوردن نماز کاهلی کنند به تندی سخن گفته و "ویل" که یکی از چاه های جهنم است را به آنان وعده داده است[5] .
5-از تند خواندن نماز که ممکن است مایه خرابی نماز گردد جداً پرهیز شود. امام باقر علیه السلام می فرمایند:روزي پيامبر اکرم(صلي الله عليه و آله) وارد مسجد شدند. شخصي را ديدند که با شتاب زدگي نماز مي خواند و رکوع و سجود خود را به صورت ناقص انجام مي دهد. ایشان فرمودند: عمل اين شخص مانند نوک زدن کلاغ بر زمين براي برچيدن دانه است.اگر اين شخص با چنين نمازي بميرد، قطعاً خارج از دين (اسلام) مرده است[6].
6-«حضور قلب » روح نماز می باشد، به همین جهت سزاوار است از آنچه که مایه ی پراکندگی حواس می گردد پرهیز شود.
7-بهتر آن است که بنده معانی کلماتی که در نماز به زبان می آورد را بداند و در حال نماز به آن توجه داشته باشد.
8-با حال خضوع و خشوع نماز را انجام دهد . بداند با چه کسی سخن میگوید و خود را در مقابل عظمت و بزرگی خداوند بسیار کوچک ببیند. در حالات معصومین (علیهم السلام ) آمده است که هنگام نماز آنچنان غرق یاد خدا می شدند که از خود بی خبر می گشتند . نقل است که در یکی از جنگ ها تیری به پای حضرت امیرالمومنین علی (علیه السلام) فرو رفت و چون درآوردن آن درد بسیاری داشت اصحاب نتوانستند آن تیر را از پای حضرت درآورند.در آن هنگام نزد امام حسن رفتند و با ایشان مشورت کردند و حضرت فرمودند: هرگاه پدرم به نماز ایستاد می توانید تیر را از پای ایشان بیرون بکشید ،چرا که پدرم در هنگام نماز از این دنیا فارغ می شود و تمام توجهش و روحش نزد خداوند عالمیان است[7].
9-همچنین سزاوار است کارهایی که باعث کم شدن ارزش نماز و از بین رفتن حضور قلب می شود را انجام نداد ، مثلاً در حال خواب آلودگی ، خودداری از بول ، در میان سروصداها و در برابر منظره هایی که جلب توجه میکند به نماز نایستد .

آثار و برکات نماز در زندگی
نکته مهمی که باید به آن توجه داشت این است که نماز هر كسى تابع ميزان معرفت و شناخت اوست و چون معرفت و ايمان افراد با هم متفاوت است، نمازهاى آنها و آثار آن نمازها نيز مختلف می باشد.درنتیجه آثاری که ما در اینجا ذکر می کنیم نسبت به افراد مختلف دارای درجات متفاوتی می باشد. همچنین در روایات به برپا کردن نمازهای واجب به صورت جماعت تأکیید فراوانی شده است که این تأکییدات نشانگر تأثیرات بیشتر نماز جماعت نسبت به نماز فرادا می باشد.
مهمترین آثار اخروی نماز
- امام باقر (علیه السلام) می فرمایند: كسی كه ركوعش[درنماز] تمام و كامل باشد هرگز دچار وحشت قبر نمی شود[8].
- همچنین ایشان در روایتی دیگر می فرمایند: نماز مونس (نمازگزار) در قبر، فرش نیکو در زیرش، و پاسخ نمازگزار برای نکیر و منکر می باشد[9].
- مهمترین اثر اخرویی که نماز می تواند برای شخصی به دنبال داشته باشد، تضمین کردن ورود نمازگزار به بهشت برین است.امام صادق (علیه السّلام )می فرمایند: همانا پروردگار شما مهربان است، عمل كم را تقدیر می كند، هر آینه انسان دو ركعت نماز برای خدا بحای آورد، خداوند به سبب آن نماز او را وارد بهشت می كند[10]. در روایتی که از پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) آمده است، ایشان نماز را به کلید بهشت تعبیر می کنند. [11]
آثار دنیوی نماز
- انسان را به خدا نزدیک می کند[12].
- نماز مانند نوری است[13] که موجب هدایت انسان می شود و او را از فساد و ابتذال باز می دارد[14].
- موجب قبول شدن دعا می شود[15].
- نماز تأمین کننده سلامت روحی و روانی انسان می باشد. آيه شريفه‌ الا بذكر اللّه تطمئن القلوب حكايت از آن دارد كه با ياد خدا دل‏ها آرامش مي‏گيرد. دل پايگاه نفس آدمي است و آنگاه كه دل آرام گيرد، نفس انسان نيز اطمينان مي‏يابد. پس براي داشتن دلي آرام و قلبي مطمئن بايد به ذكر باري تعالي پرداخت و نماز عملی است که در آن جز ذكر خدا ذکر دیگری گفته نمی شود و چه بسا ذکر الله الاکبر است.
- و آثار و برکات بسیار دیگری که دانشمندان در این دوران به آن ها پی برده اند و ما در اینجا مجالی برای بیان آن ها نداریم.
آثار سبک شمردن نماز
رسول خدا صلي الله عليه و آله می فرمایند: هر کس در امر نماز، سستي کند و آن را سبک بشمارد، خداوند او را به پانزده بلا دچار مي کند.
- کوتاهي عمر.
- کمي روزي.
- زدودن سيماي صالحان از چهره اش.
- عدم پاداش اعمالش.
- مستجاب نشدن دعايش.
- بهره مند نشدن او از دعاي صالحان.
- مرگ ذلت بار.
- مرگ در حال گرسنگي و تشنگي.
- مأمور شدن فرشته براي شکنجه دادن او در عالم قبر.
- تنگ نمودن قبر او.
- تاريک شدن قبر او.
- مأمور شدن فرشته، براي کشاندن او از ناحيه ي صورت بر زمين در پيش مردم.
- حسابرسي شديد قيامت.
- سلب نظر و توجه خدا به او.
 - ابتلاء به عذاب سخت[16].

پاورقی

1- وسايل الشيعه ، ج 3 ، ص 22 ، حديث 10.
2- کنز العمال، ج ۷، ص ۲۹۱ حدیث ۱۸۹۳۱.
3- پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمودند: فاصله كفر و بندگى ترك نماز است . (بحارالانوار، ج 82، ص 202).
4- ثواب الاعمال: 37.
5- سوره ماعون،آیه 4 و 5.
[6]- فروع کافي، ج3، ص268
7- ر.ک،کشف المراد فی شرح تجرید الاعتقاد، ص 526.
[8]- بحارالانوار، ج 6، ص 244
[9]- بحار الانوار، ج ۸۲ ص ۲۳۲
[10]- مستدرك سفینة البحار، ج 3، ص 147
[11]- نهج الفصاحه، حدیث ۱۵۸۸
[12]- كافی، ج‏3، ص‏265
[13]- نهج الفصاحه، ص ۳۹۶
[14]- عنکبوت 45
[15]- نهج البلاغه، نامه 27
[16]- سفينة البحار، ج2، ص44


نظرات شما عزیزان:

نام :
آدرس ایمیل:
وب سایت/بلاگ :
متن پیام:
:) :( ;) :D
;)) :X :? :P
:* =(( :O };-
:B /:) =DD :S
-) :-(( :-| :-))
نظر خصوصی

 کد را وارد نمایید:

 

 

 

عکس شما

آپلود عکس دلخواه:


موضوعات مرتبط: نماز
برچسب‌ها: نماز روح بندگی

تاريخ : شنبه 5 / 10 / 1396 | 8:8 | نویسنده : اکبر احمدی |
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.